Założenie Podlaskiego Stowarzyszenia Pamięci Zesłańców Sybiru w Białymstoku
Podlaskie Stowarzyszenie Pamięci Zesłańców Sybiru w Białymstoku założono 8 grudnia 2011 r. w Białymstoku początkowo jako Stowarzyszenie Pamięci Zesłańców Sybiru. Oficjalną działalność rozpoczęło po zarejestrowaniu w Krajowym Rejestrze Sądowym 16 marca 2012 r. pod nazwą Podlaskie Stowarzyszenie Pamięci Zesłańców Sybiru w Białymstoku. Na pierwszym spotkaniu założycielskim, 8 grudnia 2011 r. w Muzeum Wojska w Białymstoku, spotkali się przedstawiciele środowisk sybirackich, na czele z inicjatorem powołania Stowarzyszenia, Prezesem Zarządu Głównego Związku Sybiraków i Prezesem Zarządu Oddziału Związku Sybiraków w Białymstoku, Panem Tadeuszem Chwiedziem , wiceprezes Zarządu Oddziału Panią Heronimą Dzierma i sekretarzem Zarządu Oddziału Panią Jolantą Hryniewicką. Obecny był kapelan Sybiraków ks. prałat Józef Wiśniewski i założyciele.
Inicjatywa powołania Stowarzyszenia spotkała się z dużym zainteresowaniem Prezydenta Miasta Białegostoku, wielu środowisk naszego miasta oraz Wojewody Podlaskiego, Marszałka Województwa Podlaskiego i Podlaskiego Kuratora Oświaty, a przede wszystkim samych Sybiraków, którzy są za tworzeniem następnych Stowarzyszeń w Polsce, a wraz z nimi Oddziałów i Kół należących do tych Stowarzyszeń. Liczymy na ścisłą współpracę ze środowiskami reprezentującymi placówki oświatowe, szkoły i uczelnie, Koła Wnuków Sybiraków, organizacje kombatanckie, harcerzy, wojsko, organizacje kościelne, osoby prywatne.
Założycielami Stowarzyszenia są: dyrektorzy białostockich szkół i nauczyciele oraz dyrektor Gimnazjum Nr 2 im. „Sybiraków” w Augustowie, przedstawiciel samorządu miejskiego reprezentujący Prezydenta Miasta Białegostoku oraz Samorządu Województwa reprezentujący Marszałka Województwa Podlaskiego, przedstawiciele Muzeum Wojska w Białymstoku, kombatantów, związków, stowarzyszeń i harcerzy.
Prezesem Stowarzyszenia został wybrany Jerzy Bołtuć, dyrektor Szkoły Podstawowej Nr 34 im. gen. J. Z. Bema w Białymstoku.
Naszą misją jest utrwalanie Pamięci o Sybirakach.
Poprzez prowadzenie edukacji patriotycznej w szkołach i na uczelniach, wśród dzieci, młodzieży i studentów, chcemy utrwalać Pamięć o Sybirakach i ich losach. Doskonale wiemy, jak ważne są lekcje „żywej historii” krzewiące w młodzieży patriotyzm, poczucie przynależności i poszanowania dla Ojczyzny.
Martyrologia zesłańców syberyjskich jest wciąż mało znana wśród młodego pokolenia. Wspólne działania – ku Pamięci o zesłańcach Sybiru – i rozpowszechnianie wiedzy o Martyrologii Polaków na Wschodzie jest zadaniem każdego z nas. Dzieje deportacji można utrwalać poprzez spisywanie faktów, zapisywanie historii, tworzenie miejsc Pamięci związanych z Sybirakami.
Razem z Sybirakami i dla Nich chcemy kontynuować i inicjować wszelkie idee budowy Pomników Sybiraków, Miejsc Pamięci, Tablic Pamięci poświęconych zesłańcom. Chcemy razem organizować Marsze Pamięci i Uroczystości Rocznicowe. Pragniemy zaznaczać naszą obecność na uroczystościach państwowych i kościelnych, zajmować się pozostającymi bez opieki grobami Sybiraków i nie zapominać o osobach jeszcze żyjących, które doznały udręki i cierpień podczas zesłania na Sybir.
Miłość do Polski trzeba pielęgnować troskliwie, gdyż jak każda, zawsze wymaga poświęcenia i pracy.
Młodzież szczególnie dzisiaj potrzebuje wzorców, by rozwijać świadomość i tożsamość narodową. Młode pokolenie powinno i ma obowiązek wiedzieć jak, kto i za co poświęcał się Ojczyźnie, kto i dlaczego oddał życie za Polskę. Pełna realizacja tych zadań może dokonać się tylko przy aktywnej współpracy ze środowiskiem, w tym z placówkami oświatowymi. Dlatego będziemy wspomagać szkoły, dyrektorów, nauczycieli i młodzież przy organizacji wszelkich uroczystości rocznicowych. Zależy nam na rozwijaniu i realizacji wychowania patriotycznego w szkołach, we współpracy i współdziałaniu ze Związkiem Sybiraków. Powszechny udział młodzieży w działaniach Stowarzyszenia z pewnością przyczyni się do szerszego zainteresowania historią Polski. Wspólnie ze szkołami chcemy wypracować nowy wymiar pojęcia „edukacja patriotyczna”. Liczymy na współpracę z administracją państwową i samorządową, organizacjami społecznymi oraz placówkami muzealnymi i naukowo-badawczymi. Mamy nadzieję, że wspólna praca nad poznawaniem losów sybirackich zaowocuje wśród młodych Polaków utrwalaniem kolejnego rozdziału historii, jakim są dzieje Sybiraków.
ZAPRASZAMY DO WSPÓŁPRACY
Zarząd
Podlaskiego Stowarzyszenia Pamięci Zesłańców Sybiru
w Białymstoku